Munkacsoport alakult a növekvő „betöréses turizmus” veszélye ellen

Category: Hírek | 0
Munkacsoport alakult a növekvő "betöréses turizmus" veszélye ellen
Munkacsoport alakult a növekvő „betöréses turizmus” veszélye ellen

Dél-Amerikából érkező „betörő turisták ” bandái kihasználják az amerikai ideiglenes vízumokat.

Azért lépnek be az országba, hogy kúriákat raboljanak ki, majd az ellopott értéktárgyakkal visszamenekülnek hazájukba.

A Los Angeles-i rendőrség (LAPD) rendőrei szerint ez a tendencia egyre inkább elterjedt.

Fokozódó bűnözési tendenciák

A Los Angeles-i rendőrség a chilei, ecuadori, kolumbiai és perui lakosokat érintő betöréses lopások számának jelentős emelkedéséről számolt be, különösen Los Angeles egyes területein.

Csak 2023-ban 94 betöréses lopást tulajdonítottak az említett országokból származó személyeknek, ami azt jelzi, hogy egyre nagyobb problémát jelent a régióban.

Bűncselekmények kiterjesztése

A legújabb fejlemények azt mutatják, hogy ez a bűnügyi jelenség Los Angelesen túl is elterjedt, hiszen Long Islandről és New Jerseyből is jelentettek incidenseket.

A Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) 2022 óta „óriási fenyegetésként” azonosította ezeket a bandákat az Egyesült Államokra nézve, ami fokozott bűnüldözési erőfeszítéseket eredményezett.

A bűnüldöző szervek válasza

Az egyre fokozódó bandatevékenységre válaszul az FBI és a Los Angeles-i rendőrség is speciális munkacsoportokat hozott létre a probléma kezelésére.

Alan Hamilton, a Los Angeles-i rendőrség helyettes főnöke hangsúlyozta a helyzet sürgősségét, és kijelentette: „Az ilyen típusú csapatokhoz kapcsolódó bűncselekmények száma nagyon-nagyon megnőtt”, annak ellenére, hogy a betörések száma összességében csökkent.

A vízumprogram kihasználása

A bandák kihasználják az Elektronikus Utazási Engedélyezési Rendszert (ESTA), egy 2014-ben indított programot, amely a megbízható országokból érkező turizmus megkönnyítését szolgálja.

E program keretében a dél-amerikaiak többszörös 90 napos időszakokra léphetnek be az Egyesült Államokba anélkül, hogy alapos háttérellenőrzésnek vetnék alá magukat.

Modus Operandi

Ezek a betöréses turisták jellemzően kerülik a lőfegyverek használatát, hogy elkerüljék a fegyverrel kapcsolatos vádakat.

Ehelyett olyan kifinomult technikákat alkalmaznak, mint például az otthoni Wi-Fi hálózatok feltörése a biztonsági rendszerek megkerülése érdekében.

A nyílt területek, például túraútvonalak és kanyonok közelében lévő házakat veszik célba, létrákat vagy teraszbútorokat használnak, hogy bejussanak a második emeleti hálószobákba, amelyek gyakran kevésbé védettek.

Más utazókra gyakorolt hatások

Az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA ) bűnbandák általi kihasználása rávilágít az Egyesült Államokba e program keretében látogató külföldi utazókra vonatkozó szélesebb körű következményekre.

Bár az ESTA-t a megbízható országokból érkező turizmus megkönnyítésére tervezték, a betörő turisták visszaélése az ideiglenes vízumokkal rávilágít a szigorú átvilágítási eljárások és biztonsági intézkedések szükségességére.

Ez a bűncselekmény veszélyezteti a közbiztonságot és az Egyesült Államok bevándorlási integritását, ami negatívan befolyásolhatja az ESTA-t használó külföldi utazók megítélését.

Nemzetközi együttműködési kihívások

Az e bűncselekmény elleni küzdelemre irányuló erőfeszítéseket a nemzetközi együttműködés kihívásai hátráltatják.

Gabriel Boric chilei elnök nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni az ESTA-felhasználók büntetett előéletét, ami korlátozza a bűnüldöző szervek képességét a bűnelkövetők elfogására.

Jogi eljárás és büntetőeljárás

Todd Spitzer Orange megyei kerületi ügyész jogi lépéseket tett Boric elnök ellen, hogy leküzdje ezeket az akadályokat és megszerezze a létfontosságú információkat.

Emellett a bűnüldöző szervek összehangolják a betöréses turizmusban érintettek büntetőeljárás alá vonását, és külön ügyészeket jelölnek ki a kapcsolódó ügyek kezelésére.

Legutóbbi letartóztatások és behajtások

A közelmúlt bűnüldözési műveletei során több, a betöréses turizmussal összefüggésbe hozható személyt tartóztattak le.

Egy 17 éves chilei és két bűntársát Arizonában tartóztatták le egy ékszerrablássorozatot követően.

A bűnüldöző szervek elfogtak egy másik bandát, amely több mint 1 millió dollár értékű lopott ruhát zsákmányolt egyetlen rablásból Beverly Hillsben.

Folyamatos kihívások és jövőbeli stratégiák

A bűnüldöző szervek tisztviselői elismerik, hogy a betöréses turizmusban részt vevő szervezett bűnszövetkezetek elleni küzdelem összetett.

A közelmúltbeli sikerek ellenére a hatóságok hangsúlyozzák a folyamatos együttműködés és az innovatív stratégiák fontosságát e változó fenyegetés leküzdésében.