
Az edinburgh-i repülőtér tárgyalásokat folytat az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság kormányával a preclearance-ről, amely potenciálisan átalakíthatja a Skóciából induló utasok transzatlanti utazását.
A lépés a kanadai és írországi repülőtereken kialakított sikeres modelleket követi.
Ezeken a repülőtereken az utazók a járatokra való felszállás előtt amerikai bevándorlási és vámvizsgálatnak vetik alá magukat.
Ez az eljárás lehetővé teszi számukra, hogy elkerüljék a hosszas sorban állást az Egyesült Államokba érkezéskor, vagy zökkenőmentesen csatlakozhassanak a továbbutazó járatokhoz.
A preclearance előnyei
Gordon Dewar, az edinburgh-i repülőtér vezérigazgatója kiemelte az előzetes engedélyezés előnyeit, köztük az utazás hatékonyságának javulását és az amerikai összeköttetések javulását.
Kiemelte a kényelmet: „Amikor megérkezel az Államokba, kisétálsz az ajtón, és abszolút megbízhatóan folytathatod azt, amit az Államokban szeretnél csinálni”.
Az utazási útvonalakra gyakorolt lehetséges hatás
Dewar szerint az előzetes tisztázási létesítmények új transzatlanti útvonalak létrehozásának is utat nyithatnak.
Kifejtette, hogy számos amerikai repülőtéren korlátozzák a nemzetközi kapacitást, de a belföldi járatok számára több szabad hely áll rendelkezésre.
Az edinburgh-i előzetes engedélyezéssel a légitársaságok megkerülhetnék ezeket a korlátozásokat, és további útvonalakat nyithatnának az Egyesült Államokba.
Összehasonlítás a dublini repülőtérrel
A dublini repülőtér figyelemre méltó példája a preclearance sikerének.
Bár Írország lakossága hasonló nagyságú, mint Skóciáé, az Egyesült Államokkal való összeköttetése lényegesen nagyobb, főként az előzetes engedélyezési lehetőségeknek köszönhetően.
Dewar hangsúlyozta, hogy Edinburgh megismételheti Dublin eredményeit, és erősítheti transzatlanti kapcsolatait.
Kihívások és jogszabályi követelmények
Bár az előzetes ellenőrzés előnyei nyilvánvalóak, a brit repülőtereken történő bevezetése új jogszabályokat igényel.
Jelenleg a francia határrendőrség végez ellenőrzéseket a különböző brit indulási pontokon, de az amerikai tisztviselőknek új jogi keretekre lesz szükségük.
Dewar beszámolt az érdekelt felekkel folyó megbeszélésekről, és optimizmusát fejezte ki a projekttel kapcsolatban, megjegyezve, hogy széles körű egyetértés van a projekt előnyeivel kapcsolatban.
Időrend és jövőbeli kilátások
Dewar becslése szerint az előzetes tisztázási létesítmények megvalósítása két-három évet vehet igénybe, miután az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok aláírta a megállapodást.
A szükséges jogalkotási és logisztikai lépések ellenére a kezdeményezés célja, hogy átalakítsa a brit repülőterekről történő transzatlanti utazást, és az utasoknak zökkenőmentesebb utat kínáljon az Egyesült Államokba.
Zökkenőmentes utazás
A brit repülőtereken történő előzetes vámkezelés lehetősége további kényelmet nyújt az Egyesült Államokba gyakran utazóknak, különösen a vízummentességi programot (VWP ) és az ESTA-t igénybe vevőknek.
Az ESTA (Electronic System for Travel Authorization, elektronikus beutazási engedélyezési rendszer ) egy automatizált rendszer, amely meghatározza, hogy a látogatók jogosultak-e a VWP keretében az Egyesült Államokba utazni.
Az indulás előtti előzetes ellenőrzéssel az utazók felgyorsíthatják az Egyesült Államokba való belépésüket, csökkentve a várakozási időt és a bürokratikus akadályokat a bevándorlási és vámvizsgálati hivatalokban.
Az ESTA-val kombinált előzetes engedélyezés javítja az Egyesült Királyságba látogatók utazását, rövidebb tranzitidőt, zökkenőmentesebb csatlakozást és nagyobb megbízhatóságot biztosít az Egyesült Államokba történő utazás során.
A transzatlanti útvonalak és az Egyesült Királyság és az Egyesült Államok városai közötti összeköttetések bővítése fellendítheti az utazást, elősegítheti a gazdasági növekedést és a kulturális cserét.