Az amerikai vízumszabályok változása megzavarja a nemzetközi papok állandó tartózkodási útvonalát

Category: Hírek | 0
Az amerikai vízumszabályok változása megzavarja a nemzetközi papok állandó tartózkodási útvonalát
Az amerikai vízumszabályok változása megzavarja a nemzetközi papok állandó tartózkodási útvonalát

Az események váratlan fordulataként egy áprilisban véglegesített amerikai vízumszabály-módosítás jelentős fennakadást okozott az Egyesült Államokban állandó tartózkodási engedélyt kérő, külföldi születésű vallási alkalmazottak, különösen a katolikus papok egykor zökkenőmentes eljárásában.

A több ezer embert érintő szabályváltozás minimális figyelmet kapott egyházi körökben, így sok pap nem tudott az előttük álló kihívásokról.

A szabályváltozás hatása az egyházi vezetőkre

Edgardo Rodriguez atya, egy kaliforniai plébánia szeretett salvadori papja nemrég szembesült ennek a szabályváltozásnak a hatásával, amikor az amerikai bevándorlási hatóságok arról értesítették, hogy egy évre vissza kell térnie hazájába, és újra kell kezdenie a zöld kártya megszerzésének teljes folyamatát.

A bevándorlási eljárás hirtelen megváltozása sokkolta a papot és a közösségét is. Thomas Martin atya, a Szent Pius templom lelkésze így siránkozott: „Egy nagyszerű papot veszítettünk el”.

A szabályváltozás és következményei

Áprilisig a nemzetközi papok számára a zöldkártyához vezető út általában egyszerű volt, a helyi püspök általi inkardináció jóváhagyásával.

A folyamat általában egy R-1 nem bevándorló vallási munkásvízummal kezdődött, amely az állandó tartózkodási engedély megszerzéséhez vezetett.

A legutóbbi szabálymódosítás azonban, amelyet a törvény helytelen alkalmazása idézett elő, hátralékot hozott létre, és a vallási alkalmazottak 5-10 évig várakoznak az állandó lakos státusz megszerzése előtt.

Miguel Naranjo, a Catholic Legal Immigration Network, Inc. (CLINIC) vallási bevándorlási szolgálatok ágazatának igazgatója elmondta, hogy a déli határon kialakult bevándorlási válság befolyásolta ezt a politikai változást, ami az El Salvadorból, Guatemalából és Hondurasból érkező kérelmezőkkel szembeni korlátozásokhoz vezetett.

Megoldások keresése

A vallási szervezetek, köztük az Amerikai Katolikus Püspöki Konferencia (USCCB), állásfoglalásokat támogatnak.

A javasolt megoldás az új R-1 vízum újbóli kérelmezése előtti egyéves várakozási idő csökkentését foglalja magában, hogy felgyorsítsa az eljárást és minimalizálja a lelkipásztori elhelyezéseket érintő zavarokat.

A bizonytalanságok azonban továbbra is fennállnak, és a vallási közösség alternatív vízumprogramokat vizsgál, például a felsőoktatási intézmények által támogatottakat.

Nagy tét az egyház számára

Joseph Naumann kansasi érsek csalódottságának és értetlenségének adott hangot a kormány döntése miatt, hangsúlyozva, hogy a hatás már most kezd érezhetővé válni.

A Los Angeles-i érsekségben a papok 50%-a külföldi születésű, 10%-uk pedig ideiglenes R-1 vízummal rendelkezik. Joel Henson atya beszámolt arról, hogy két nemzetközi pap már visszatért hazájába vízumproblémák miatt.

Jövőbeni kihívások és együttműködési erőfeszítések

Az USCCB és a különböző vallások vallási vezetői a Kongresszushoz fordultak segítségért. A polarizált jogalkotási környezet és a bevándorlási kérdésekre adott lassú válaszok azonban bizonytalanságot okoznak a gyors cselekvéssel kapcsolatban.

A vízumszabály módosítása nemcsak a papokat érinti, hanem a katolikus iskolákra, idősotthonokra és lelkipásztori programokra is kiterjed.

Frank Donio atya, a Férfi Főfelügyelők Konferenciájának ügyvezető igazgatója hangsúlyozta az Egyesült Államokban működő egyház nemzetközi jellegét és a bevándorló papokra való támaszkodását.

Miközben háláját fejezte ki a külföldön született papok és vallásos nők hozzájárulásáért, hangsúlyozta a közös megoldás szükségességét.

Az ESTA szerepe a bevándorlás megkönnyítésében

Az amerikai vízumszabályok változása jelentős kihívás elé állítja az egyházat és a külföldön született papokra való támaszkodását.

Miközben az egyház megoldásokat keres és állásfoglalásokért száll síkra, az egyéneknek folyamatosan tájékozódniuk kell a bevándorlási politika változásairól.

Az Egyesült Államokba utazók számára az elektronikus utazási engedélyezési rendszer (ESTA) továbbra is kulcsfontosságú. A helyzet alakulásával az ESTA-követelmények és -folyamatok naprakész ismerete még fontosabbá válik azok számára, akik az amerikai bevándorlás bonyolult világában navigálnak.

Ebben a kihívásokkal teli időszakban az egyház és vezetői fáradhatatlanul dolgoznak a vízumkérdések megoldásán, biztosítva, hogy az amerikai katolikus közösség szükségleteit szolgáló nemzetközi vallási alkalmazottak gazdag hagyománya a közelmúltbeli bevándorlási politikai változások által támasztott váratlan akadályok ellenére is folytatódjon.