Az Egyesült Királyság bejelentette a prémiumkabinokra vonatkozó megemelt légiforgalmi adókulcsokat

Category: Hírek | 0
Az Egyesült Királyság bejelentette a prémiumkabinokra vonatkozó megemelt légiforgalmi adókulcsokat
Az Egyesült Királyság bejelentette a prémiumkabinokra vonatkozó megemelt légiforgalmi adókulcsokat

Az Egyesült Királyság kormánya a legutóbbi tavaszi költségvetésében közzétette a prémiumkabinos utasok számára a légi utasok után fizetendő légiközlekedési illeték (APD) emelésének tervét.

Az APD, az Egyesült Királyság repülőtereit elhagyó utasokra kivetett adó, minden díjtípus esetében az inflációs kiskereskedelmi árindexszel összhangban emelkedik.

A nem economy jegyek azonban további emelésekkel fognak szembesülni.

A prémiumkabin utasaira gyakorolt hatás

Az APD az Egyesült Királyság repülőteréről induló minden 16 éves vagy annál idősebb utasra vonatkozik.

A légitársaságok az adót beépítik a jegyárakba, és ezt követően befizetik a kormánynak. A díj a repülési távolságtól és a szolgáltatási osztálytól függően változik.

Az új adómódosítások a prémium turista-, business- és első osztályú jegyeket, valamint az Egyesült Királyságból induló magánrepülőgépek utasait érintik.

A belföldi járatokat ez nem érinti.

Figyelemre méltó százalékos emelés a 2025-26-os pénzügyi évben

Az Államkincstár szerint a rövid távú járatok prémiumkabinos utasai a 2025-26-os pénzügyi évben 16 font (~20 dollár) APD-vel számolhatnak.

A hosszú távú járatokra vonatkozó APD várhatóan 224 font (~286 dollár) lesz.

Ez 12%-os növekedést jelent a hosszú távú járatokon és 23%-os növekedést a rövid távú járatokon a prémium kabinokban.

A megemelt adók 2025 áprilisától lépnek hatályba.

Jelenleg a prémium kabinok esetében a prémiumdíj 13 font rövid távú járatokon és 200 font hosszú távú járatokon.

Ezek az összegek a 2024-25-ös pénzügyi évben a rövid távú járatok esetében 14 fontra, a hosszú távú járatok esetében pedig 202 fontra emelkednek.

A pénzügyminisztérium kifejtette, hogy a 2025-26-os időszakban a turistaosztályon utazókra vonatkozó APD-tételek az előrejelzett kiskereskedelmi árindexszel összhangban emelkednek, a legközelebbi fontra kerekítve.

Emellett a prémium turista, üzleti és első osztályú utasok, valamint a magánrepülőgépen utazók díjai az előrejelzett RPI-vel párhuzamosan emelkednek.

A reálértékük megőrzése érdekében a közelmúltban bekövetkezett magas infláció miatt további kiigazításokra is sor kerül.

Pénzügyi következmények és az iparág válasza

Az államkincstár azzal számol, hogy az új APD 2025 és 2026 között további 110 millió fontot hozhat.

Emellett 2028-29-ig további évi 10 millió fontra számít.

Tim Alderslade, az Airlines U.K. vezérigazgatója aggodalmának adott hangot amiatt, hogy az APD-emelés ellentétes a miniszterelnök azon kötelezettségvállalásával, hogy az adóztatással nem akarja visszatartani a repüléstől.

Úgy véli, hogy az utasokra – köztük a családokra és a szabadidős utazókra – kivetett lopakodó adóemelések károsítják az Egyesült Királyság globális versenyképességét.

A nyaralás költségvetésére és a külföldi utazásokra gyakorolt hatások

Fontos megjegyezni, hogy ezek a díjak csak az Egyesült Királyságból induló járatokat érintik, így a díjemelés a gyakran utazók számára csapás, különösen mivel a britek szeretnek nyaralni.

A Statista adatportál által tavaly közzétett táblázat szerint az Egyesült Államok volt a hatodik leglátogatottabb úti cél az Egyesült Királyság polgárai számára.

Mivel a vízummentességi program (VWP) egyik országának lakosai, az Egyesült Államokba utazó brit állampolgároknak ESTA-t kell szerezniük, ami szintén pénzügyi megfontolást jelent az utazók számára.


Az elektronikus beutazási engedélyezési rendszer (ESTA ) lehetővé teszi a jogosult utazók számára, hogy legfeljebb 90 napos tartózkodásra vízum nélkül látogassanak az Egyesült Államokba.