Az ESTA-kérelmi űrlap összes kérdéses szakasza

ESTA űrlap kérdései

A Belbiztonsági Minisztérium (Department of Homeland Security, DHS) felelős az ESTA kérelmezési űrlap kezeléséért és adminisztrációjáért. A nyomtatvány célja, hogy elegendő információt gyűjtsön ahhoz, hogy a CBP (Egyesült Államok vám- és határőrsége) számos globális bűnügyi, repüléstilalmi és terrorista adatbázisban keresztellenőrzést végezzen az utazó adatai között.

A CBP és a DHS azonban szem előtt tartja, hogy a kérelmezőnek mennyi időbe telik az ESTA-kérelemkitöltése. Ha az ESTA-űrlap túl nehézkes és túl sok időt vesz igénybe a kitöltése, akkor az ESTA egész célja, vagyis az utazási engedélyek gyors online megszerzésének módja aláássa a célját. Az utazók számára az eljárás annyira kényelmetlen lehet, hogy ez akár el is riaszthatja őket az Egyesült Államokba való utazástól.

Az ESTA-űrlapon szereplő kérdéseket ezért gondosan megtervezték, hogy a határőrizeti hatóságoknak a lehető legkevesebb információt adják meg annak megerősítéséhez, hogy az utazó nem jelent jelentős kockázatot a közbiztonságra az Egyesült Államokban.

ESTA kérdések listája

ESTA kérdések listája

Pályázó / útlevéladatok

Az ESTA-kérelmi űrlap első részében a kérelmezőtől olyan alapvető adatokat kérnek, mint a családi és utónév. Ugyanebben a részben a kérelmezőnek meg kell adnia az útlevelére vonatkozó információkat, valamint az esetlegesen jelenleg vagy korábban birtokolt egyéb állampolgárságokra vonatkozó információkat. A kérelmezőnek részletesen meg kell adnia a másik állampolgársággal kapcsolatos dokumentumokat is.

Ebben a szakaszban fontos megjegyezni, hogy az ESTA-kérelemben megadott adatoknak meg kell egyezniük az útlevelében szereplő adatokkal. Az űrlap ezen részének beírásakor különös figyelmet kell fordítania az útlevélszámra, mivel bármilyen hiba esetén az ESTA-kérelem érvénytelenné válik. A jelentkezők gyakran elkövetik azt a hibát is, hogy a vezetéknevüket írják be a keresztnév mezőbe, vagy fordítva, és a keresztnév és középső nevük helyett csak a keresztnevüket írják be a keresztnév mezőbe.

Egyéb állampolgárság / nemzetiség

Ebben a részben a korábbi és jelenlegi állampolgárságra és állampolgárságra vonatkozó információkat kell megadnia. Ha Ön más állampolgársággal vagy más ország állampolgárságával rendelkezik, ezt a tényt be kell jelentenie. Azt is meg kell adnia, hogy hogyan szerezte meg az adott állampolgárságot vagy állampolgárságot (pl. honosítás, szülők révén, születés), és meg kell adnia az ország nevét és a kiállított dokumentumokra vonatkozó információkat.

Ha korábban más ország állampolgárságával vagy állampolgárságával rendelkezett, akkor az adott ország nevét is meg kell adnia. A nyomtatvány azonban nem kér információt arról, hogyan szerezte meg az adott állampolgárságot vagy állampolgárságot, mivel az már nem aktív.

GE (Global Entry) tagság

A CBP (vám- és határvédelem) a GE (Global Entry) programot is működteti. A program célja, hogy megkönnyítse a tagok számára a gyorsított biztonsági átvilágítást és az Egyesült Államokba való belépést. A Global Entry tagokat a vám- és határvédelem előzetesen jóváhagyta, ezért alacsony kockázatú kérelmezőknek minősülnek.

A GE-program tagjai számos repülőtéren egy automatizált kioszkon keresztül léphetnek be az Egyesült Államokba. Ha Ön GE-tag, akkor a tagsági számát kell megadnia az űrlapon. Ezt az információt az ESTA-űrlapon kérik, hogy a GE-tagok könnyedén beutazhassanak az Egyesült Államokba a tagsági igazolványuk és a jóváhagyott ESTA-űrlap segítségével.

Szülői tájékoztatás

A nyomtatványnak ebben a részében meg kell adnia bizonyos adatokat a szüleiről. Ez magában foglalja a keresztnevüket és a vezetéknevüket. E szakasz alkalmazásában a szülők a következők bármelyikét jelentik: biológiai szülők, mostohaszülők, örökbefogadók vagy gyámok. Ha valamilyen okból kifolyólag nem tudja ezeket az információkat, akkor megadhatja azoknak a személyeknek a nevét, akik gyermekkorában gondoskodtak Önről. Ha soha nem voltak gondozói vagy szülei, írja be ide az „ISMERETLEN” szót.

Személyes elérhetőségek

Az ESTA-kérelmi űrlap ezen részében meg kell adnia e-mail címét, telefonszámát és címét. Ügyeljen arra, hogy a cím minden részét helyesen adja meg. Az első sorban például az utcai címet és a házszámot kell megadni, ahol Ön lakik. Nem valószínű, hogy a CBP az Ön otthoni címét fogja használni bármilyen levelezés küldésére. Általában akkor használják az Ön e-mail címét, ha az ESTA-kérelmével kapcsolatos valamilyen ügyben kommunikálni akarnak Önnel.

Közösségi média információk

Ezt a részt a CBP néhány évvel ezelőtt vezette be, hogy információkat gyűjtsön a kérelmező közösségi média fiókjairól. Van egy legördülő menü, ahol olyan lehetőségek közül választhat, mint a YouTube, Instagram, Twitter, Facebook és más. Olyan közösségi médiaplatform nevét is megadhatja, amely nem jelenik meg a legördülő menüben. Van egy mező is, ahol meg kell adnia a közösségi média azonosítóját. Ha például rendelkezik Twitter-fiókkal, például @JohnSmith azonosítóval, akkor ezt kell beírnia a Közösségi média azonosító mezőbe.

A vám- és határvédelem a közösségi médiából származó információkat felhasználhatja annak eldöntésére, hogy az ESTA-kérelem részeként további szűrésen átesett kérelmező biztonsági kockázatot jelent-e az Egyesült Államokra nézve vagy sem.

Az ESTA-nak tartalmaznia kell az összes közösségi média azonosítót (fióknevet), amelyet az elmúlt 5 évben az alábbiakban felsorolt platformok bármelyikén használt:

Twitter, Facebook, LinkedIn, Instagram

Ha az előző 5 éves időszakban nem volt aktív az említett platformok egyikén sem, akkor választhatja azt a lehetőséget, amely szerint nem rendelkezik közösségi médiajelenléttel.

A pályázóknak határozottan javasoljuk, hogy igaz válaszokat adjanak. Az Egyesült Államok vám- és határvédelmi munkatársai átvizsgálják az Ön adatait, és ha kiderül, hogy hamis adatokat adott meg, az ESTA-kérelmét elutasíthatják.

Foglalkoztatási információk

Az ESTA-kérelmi űrlap ezen szakasza számos kérdést tartalmaz az Ön munkáltatójának nevére és elérhetőségére vonatkozóan. Ezt azért kérik, mert így a vám- és határellenőrzés jobban megértheti az Ön jelenlegi foglalkoztatási helyzetét, azaz, hogy van-e munkája vagy nincs.

Bár a CBP valószínűleg nem fogja felhasználni ezt az információt, amikor arról dönt, hogy elutasítja vagy jóváhagyja-e az ESTA-kérelmet, a határőrök felhasználhatják azt annak megállapítására, hogy a kérelmező munkavállalás céljából illegálisan tartózkodik-e az Egyesült Államokban. Ezeknek az őröknek jogukban áll a határon kikérdezni az utazókat az Egyesült Államokba tett látogatásuk céljáról, valamint arról, hogy mennyire őszinte az elhatározásuk, hogy az Egyesült Államokban tett látogatás után visszatérnek a származási országukba.

Az amerikai kapcsolattartó pont adatai

Azoknak az ESTA-kérelmezőknek, akik nem tranzit céllal látogatnak az Egyesült Államokba, meg kell adniuk az Egyesült Államokban lévő kapcsolattartójukra vonatkozó információkat. Ez magában foglalja a telefonszámukat és a címüket. Azok a pályázók, akiknek nincs kapcsolattartójuk az Egyesült Államokban, megadhatják egy szálloda vagy szervezet adatait. Alternatív megoldásként, ha egy amerikai kapcsolattartó személyre vonatkozóan nem áll rendelkezésre információ, a számmezőkbe nullákat (pl. „00000”), a szövegmezőkbe pedig „UNKNOWN” (ismeretlen) feliratot írhat.

Azért kérik ezt az információt, hogy a CBP megtudja, hol fog a kérelmező valószínűleg tartózkodni az Egyesült Államokban tett látogatása során, és megadja az adott személy, vállalkozás vagy szervezet elérhetőségét/helyét.

Cím az Egyesült Államokban.

Az űrlap ezen részében megadott adatok megegyezhetnek a fentiekkel, ha például Miamiba látogat, és az egyetlen amerikai kapcsolattartó ebben a szakaszban az a szálloda, ahol megszáll.

Azoknak az üzleti látogatóknak azonban, akik azért látogatnak az Egyesült Államokba, hogy üzletet kössenek, az első részben meg kell adniuk a kapcsolattartójuk adatait, a második részben pedig a szállodájukra vagy más, általuk szervezett szálláshelyre vonatkozó információkat.

Azok a kérelmezők, akik még nem foglaltak szállást az Egyesült Államokba tervezett látogatásukhoz, a numerikus mezőkbe néhány nullát (pl. „00000”), a szöveges mezőkbe pedig az „UNKNOWN” (ismeretlen) jelet írhatják be.

Vészhelyzeti kapcsolattartási információk az Egyesült Államokon belül vagy kívül.

Amennyiben Ön orvosi vészhelyzetben van, és nincsenek közvetlen családtagjai, a CBP az itt megadott adatok alapján felveszi a kapcsolatot az Ön által kijelölt személyekkel. Ha azonban nincs senki, akivel vészhelyzetben kapcsolatba léphetne, akkor az „ISMERETLEN” jelet írhatja be ebbe a mezőbe.

Jogosultsági kérdések

A kilenc „igen” vagy „nem” kérdésre adott válaszok segítenek eldönteni, hogy az ESTA-kérelmét jóváhagyják-e vagy sem. A kérdések különböző témakörökre terjednek ki, és annak megállapítására irányulnak, hogy a kérelmezőt kockázatosnak kell-e tekinteni bűnügyi múltja, személyes egészsége, terrorizmussal kapcsolatos tevékenységei, kábítószeres múltja, amerikai vízum- és bevándorlási múltja, az Egyesült Államokban való munkavállalási szándéka, valamint a Közel-Kelet és Afrika számos országába tett utazási múltja miatt.

Ha az ESTA-kérelmi űrlapon szereplő kilenc kérdés közül akár csak egyre is igennel válaszol, az nagy valószínűséggel a kérelem elutasítását eredményezi. Ezért a nyomtatvány ezen részének kitöltésekor fokozott óvatossággal járjon el. Ha arra kérik, hogy adjon bővebb tájékoztatást a támogathatósági kérdések bármelyikéről, ügyeljen arra, hogy tömören, de őszintén válaszoljon.

Jogokról való lemondás

Minden kérelmezőnek ki kell töltenie a „Jogairól való lemondás” részt. Ez alapvetően azt jelenti, hogy Ön lemond arról a jogáról, hogy a CBP által hozott bármely határozat felülvizsgálatát kérje, valamint arról a jogáról, hogy fellebbezzen az ilyen határozat ellen. Ha nem fogadja el ezt a jogairól való lemondást, az ESTA-kérelmét nem hagyják jóvá.

Tanúsítási szekció

Az ESTA-kérelem ezen részében igazolnia kell, hogy megértette a megválaszolandó kérdéseket, és hogy minden kérdésre helyesen és a legjobb meggyőződése és tudása szerint a valóságnak megfelelően válaszolt. Az űrlap ezen részének kitöltése szintén kötelező, ha azt szeretné, hogy ESTA-kérelmét jóváhagyják.

Következtetés

Bár első pillantásra könnyű feladatnak tűnhet az ESTA-kérelem kitöltése, a kérelmezőknek számos szempontot kell szem előtt tartaniuk, mielőtt válaszolnak az űrlap különböző kérdéseire.

Szerencsére a válaszokat még az űrlap feldolgozásra történő elküldése előtt átnézheti. Ez időt ad arra, hogy kétszer is ellenőrizzen mindent, amit beírt, és megbizonyosodjon arról, hogy nincsenek olyan hibák, amelyek az ESTA-kérelem elutasításához vezethetnek. Ha nem kap e-mail értesítést, a benyújtás után rendszeresen ellenőrizheti ESTA-kérelme státuszát.