Hogyan léphetek kapcsolatba az amerikai határhatóságokkal?

Category: CBP szolgáltatások | 0
Hogyan léphetek kapcsolatba az amerikai határhatóságokkal?

Naponta közel egymillió utazó érkezik az Egyesült Államokba a világ minden tájáról. Amikor a személyek megérkeznek egy amerikai belépési kikötőbe, a vám- és határvédelmi tisztviselők ellenőrzik őket, hogy megfeleljenek a vám-, bevándorlási és mezőgazdasági előírásoknak.
Előzetes tájékozódás
hogy mire számíthatnak, segíthet felgyorsítani a folyamatot, és megkönnyítheti a nemzetközi látogatók dolgát.

Ha a közeljövőben tervezi, hogy az Egyesült Államokba utazik, és látogatása előtt kapcsolatba kell lépnie az amerikai határellenőrzési szervekkel, hívja őket a +1 (202) 325-8000-es telefonszámon, vagy látogasson el a cbp.gov weboldalukra.

Ha az Egyesült Államokba nem bevándorló vízummal vagy olyan nemzetek valamelyikéből érkező bevándorlóként lépnek be, amelyeknek nincs szükségük vízumra, az utazók első kapcsolattartója a közlekedési módtól függetlenül (azaz légi, tengeri vagy szárazföldi úton) a következő tisztviselő lesz CBP (Amerikai vám- és határvédelem).

Érkezéskor a CBP tisztviselője megvizsgálja az útlevelét, hogy ellenőrizze, hogy Ön jogosult-e belépni az Egyesült Államokba. Fel fognak tenni Önnek néhány kérdést is, hogy minden olyan lényeges információt megtudjanak, amely megakadályozhatja, hogy felvegyék Önt.

Ha bevándorlóvízummal utazik, akkor a bevándorlási dokumentumokat tartalmazó lezárt borítékot is be kell mutatnia, attól függően, hogy kapott-e bevándorlási vízumot vagy sem. Bizonyos esetekben a bevándorlási információkat elektronikusan küldik el, és a vízumon szerepel egy „IV Docs in CCD” megjegyzés, amely jelzi, hogy az információkat már továbbították. A CBP-tisztekkel való találkozáskor mindenképpen készenlétben kell tartani az összes szükséges papírmunkát, mivel a CBP-tiszteket óvatosságra és a biztonság előtérbe helyezésére képezték ki.

Készüljön fel a sorban állásra és késésekre

Fontos, hogy
előkészíteni a
az amerikai belépőkikötőbe vagy határra érkezéskor hosszú sorokra és várakozási időre. Minden utasnak át kell esnie egy „elsődleges” ellenőrzésen, amelynek során a CBP tisztviselője digitális ujjlenyomatot vesz tőlük, kivéve, ha vízumtípusuk vagy életkoruk miatt mentesülnek a vizsgálat alól.

Az elsődleges ellenőrzés során a tisztviselő először ellenőrzi az Ön személyazonosságát, majd összehasonlítja az Ön nevét néhány számítógépes adatbázisban szereplő adatokkal, hogy azonosítsa az esetleges egészségügyi vagy biztonsági kockázatokat. Ellenőrzi továbbá a potenciálisan illegális tevékenységeket, például a nem bevándorló vízum (például diák- vagy turistavízum) használatával történő állandó tartózkodásra irányuló kísérleteket.

Ha olyan probléma merül fel, amelyet nem lehet azonnal megoldani, vagy ha a tisztviselő azt gyanítja, hogy Ön biztonsági kockázatot jelent vagy tisztességtelenül viselkedik, akkor a másodlagos ellenőrzési területen mélyebb interjúra kell mennie.

A gyorsabb és zökkenőmentesebb beutazás érdekében az alacsony kockázatú országokból érkező személyek jelentkezhetnek az amerikai kormány által kínált Trusted Traveler programra. A program sikeres jóváhagyása hozzáférést biztosít Önnek az amerikai repülőtereken található kijelölt kioszkokhoz, amelyek lehetővé teszik, hogy megkerülje a hosszú sorban állást az útlevélvizsgálat és az útlevél-ellenőrzés során.

Tegyük fel azonban, hogy jelentős mennyiségű készpénzt vagy bizonyos típusú árukat szállít. Ebben az esetben is a fő ellenőrzési soron keresztül kell belépnie, függetlenül attól, hogy tagja-e a Trusted Traveler programnak vagy sem.

Fontos, hogy felkészüljön azokra a kérdésekre, amelyeket a CBP tisztviselői valószínűleg fel fognak tenni Önnek érkezéskor. Bár vannak közös
kérdések
a tisztviselő bármit megkérdezhet, amit szükségesnek tart a biztonság és az előírások betartásának biztosítása érdekében. Elengedhetetlen, hogy a kihallgatások során nyugodt és udvarias maradjon, és ne vegye magára a rendőr bármilyen hirtelen viselkedését. Ezeknek a férfiaknak és nőknek naponta rengeteg embert kell átvizsgálniuk, és ez nem könnyű feladat.

Íme néhány kérdés, amelyre számíthat:

Mi az oka annak, hogy az Egyesült Államokba látogat?

Az amerikai belépési kikötőben történő ellenőrzés során a CBP tisztviselői különböző kérdéseket tehetnek fel annak érdekében, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a látogatók megfelelnek-e a különböző jogi követelményeknek, és nem szándékoznak-e megszegni az Egyesült Államok törvényeit.

Az egyik leggyakrabban feltett kérdés az Egyesült Államokba történő látogatásának célja, amelynek összhangban kell lennie az Ön vízumkategóriájával vagy a legális beutazási követelményekkel, ha Ön vízum nélkül érkezik. Például a B-2 látogatói vízummal rendelkező személyeknek meg kell erősíteniük, hogy turisztikai céllal és nem munkakeresés céljából érkeznek – hacsak nem akarják, hogy hazaküldjék őket.

Hol fogsz megszállni a látogatásod alatt? Foglalt már szállást?

Egy másik fontos kérdés az Egyesült Államokban való szállással kapcsolatos intézkedésekre vonatkozik. A CBP tisztviselői meg akarnak győződni arról, hogy a látogatóknak világos tervei és intézkedései vannak az országban való tartózkodásukkal kapcsolatban. Ha a látogató nem rendelkezik előre egyeztetett szállással, a tisztviselő felvetheti az ezzel kapcsolatos aggályait.

Szándékában áll-e meglátogatni vagy találkozni valakivel az Egyesült Államokban tett látogatása során?

A látogatókat arról is megkérdezhetik, hogy milyen emberekkel kívánnak találkozni vagy meglátogatni az Egyesült Államokban. A tisztviselő szeretne megbizonyosodni arról, hogy a látogatónak legális és világos tervei vannak az utazásra.

Mennyi ideig tervezi, hogy az Egyesült Államokban marad?

Ha az Egyesült Államokba utazik, a CBP tisztviselője a tartózkodás időtartamát veszi figyelembe, és ez az egyik legfontosabb tényező. Ha bevándorlóvízummal rendelkezik, kisebb valószínűséggel kérdezik meg Önt a tartózkodás időtartamáról. Ha azonban Ön rövid távú látogató, a CBP tisztviselője meg akar győződni arról, hogy nem tervezi a vízumának meghosszabbítását.

Még ha a vízum 10 évig érvényes is, és azt is tartalmazza, hogy Ön többszöri belépésre jogosult, a B-2 turistavízummal általában nem maradhat 6 hónapnál tovább. Ez alól kivételt képeznek a szárazföldi úton történő beutazások, például a határátlépési kártyával rendelkező mexikóiak vagy a kanadai turisták. Az I-94-es érkezési és távozási nyilvántartás, amelyet a látogatók számára a belépéskor készítenek, jelzi azt az időpontot, amikor el kell hagynia az országot. Ha tengeri vagy légi úton érkezik, az I-94-es nyomtatvány csak online érhető el.

Ha diák- vagy munkavállalási vízummal érkezik az Egyesült Államokba, a tartózkodás időtartama a munkahelyének vagy a tanulmányi programjának felel meg. Ez az Ön „jogállásának időtartama”, és a „D/S” jelöli. Fontos, hogy az érkezése után a lehető leggyorsabban hozzáférjen az I-94-es okmányához online, hogy ellenőrizze, hogy az a helyes lejárati dátumot és a bevándorlási státuszt tükrözi-e. Az I-94 nyomtatott példányát mindig magánál kell tartania arra az esetre, ha bizonyítania kell, hogy jogszerűen lépett be az Egyesült Államokba.

Mekkora összeg áll rendelkezésére a látogatásra? Valaki más finanszírozza a látogatását?

A látogatóknak tudniuk kell bizonyítani, hogy tartózkodásuk alatt képesek eltartani magukat, hogy ne jelentsenek terhet az Egyesült Államok erőforrásaira.

A bevándorlási tisztviselő általában arról kérdezi az ideiglenes látogatókat (például a turistákat), hogy milyen pénzeszközökkel rendelkeznek az Egyesült Államokba való utazásukhoz, és ki fogja finanszírozni a látogatást. Ez azt hivatott biztosítani, hogy ezek az emberek képesek legyenek saját költségeiket fizetni, amíg az országban tartózkodnak a látogatásuk tervezett időtartama alatt.

Járt már korábban az Egyesült Államokban, és ha igen, mennyi ideig tartózkodott az országban?

Ha Ön egy korábbi látogatása során túllépte a tartózkodási időt, magyarázatot kell adnia, és a tisztviselő bizonyítékokat kérhet a története alátámasztására. Ha például betegsége miatt a megengedettnél hosszabb ideig maradt az országban, kérhetik, hogy orvosi dokumentumokkal igazolja ezt az állítást. Azt is kérhetik, hogy bizonyítsa, hogy Ön fizette az orvosi költségeket.

Még abban az esetben is, ha Ön nem tartózkodott az engedélyezettnél hosszabb ideig, a határhatóságok kérhetik, hogy adjon további részleteket a korábbi hosszabb tartózkodásáról az országban.

Ha korábban 6 hónappal vagy annál hosszabb ideig tartózkodott az Egyesült Államokban, akkor előfordulhat, hogy különleges engedélyt (úgynevezett waiver) kell kérnie ahhoz, hogy ismét beléphessen az országba – kivéve, ha legalább 3 éve nem tartózkodik az Egyesült Államokban.

Ha Ön egy évvel vagy annál hosszabb időre túllépte a tartózkodási időt, akkor előfordulhat, hogy 10 évig az Egyesült Államokon kívül kell maradnia, mielőtt visszatérhetne.

A vízummentes országokból érkező látogatóknak nincs más választásuk, mint hazatérni és vízumot kérni, ha korábban túllépték az Egyesült Államokban engedélyezett maximális tartózkodási időt.

Milyen gyakran látogat az Egyesült Államokba?

Az amerikai határőrök azt is megkérdezik, milyen gyakran utazik az országba, mivel meg akarják győződni arról, hogy a látogatók nem arra használják a turistavízumot, hogy tartósan az országban éljenek vagy dolgozzanak. Ha a tisztviselő úgy ítéli meg, hogy Ön visszaél a vízumjogosultságaival, megtagadhatják Öntől az Egyesült Államokba való belépést.