Ki kell töltenem egy vámnyomtatványt az USA-ba való belépéshez?

Category: ESTA Turizmus | 0
Amerikai repülőtéri vámok

Mindenkinek, aki belép az Egyesült Államokba, át kell haladnia egy CBP (vám- és határvédelmi) ellenőrző ponton. Ehhez többek között ki kell tölteni a 6059B számú vámáru-nyilatkozatot. Ezt a nyomtatványt az érkező utasoknak az utaskísérő osztja ki azon a repülőgépen, hajón vagy buszon, amellyel Ön az országba érkezik. Ellenkező esetben érkezéskor egyszerűen felvehet egyet, és kitöltheti.

Miután kitöltötte a nyomtatványt, és átadta egy CBP-tisztnek, az ellenőrzi az adatokat, és lepecsételi azt. Azt is kérhetik, hogy mutassa meg a poggyászát, hogy ellenőrizhessék, hogy mit adott meg a nyomtatványon. Csak ezután hozhatja be ezeket a tárgyakat az Egyesült Államokba.

Miért kell kitöltenem egy amerikai vámnyomtatványt?

Ez egy módja annak, hogy tájékoztassa az Egyesült Államok kormányát arról, hogy mit hoz be az országba. A felesleges problémák elkerülése érdekében elengedhetetlen, hogy az Ön által megadott információk helyesek legyenek. Nem szabad elhanyagolnia semmit, amit az Egyesült Államokba hoz, még akkor sem, ha az egy stewardessektől vásárolt alma.

Bár sietős helyzetben idegesítő lehet, a vámnyomtatvány egy másik fontos célt is szolgál: a vámok beszedését azoktól a magánszemélyektől, akik olyan termékeket hoznak be, amelyek értéke meghaladja a személyes juttatásukat (általában 800 dollár). Figyelmezteti a tisztviselőket arra is, ha valaki tiltott tárgyakat próbál behozni, például külföldi fából készült termékeket és külföldi élelmiszereket, amelyek káros baktériumokkal fertőzöttek lehetnek, vagy veszélyes tárgyakat, például késeket vagy lőfegyvereket.

Kik mentesülnek a vámáru-nyilatkozat kitöltése alól?

Ezt a nyomtatványt csak az Egyesült Államok állampolgárainak, az APC (Automated Passport Control Process – Automatizált útlevél-ellenőrzési eljárás) alkalmazottainak, a zöldkártya-tulajdonosoknak, valamint az ESTA- vagy D-vízummal rendelkező személyeknek nem kell kitölteniük.

Mit kell feltüntetni a vámnyomtatványon?

Minden élelmiszert be kell jelenteni – még akkor is, ha azt a repülőn vagy a repülőtéren vásárolta. Ez magában foglalja a zöldségeket, gyümölcsöket, magokat, növényeket és még az elfogyasztani kívánt rovarokat is.

A szabályok szerint ez szó szerint minden élelmiszerre vonatkozik, még akkor is, ha repülőn, hajón vagy buszon vettél almát. Ennek oka, hogy ha egy kártevőt behoz az Egyesült Államokba, az jelentős károkat, sőt akár életeket is követelhet.

Előre csomagolt élelmiszereket vagy rágcsálnivalókat esetleg megtarthat, de a zöldségeket és gyümölcsöket valószínűleg elkobozzák. Ne kockáztasson: a CNN jelentése szerint néhány évvel ezelőtt a CBP ügynöke 500 dolláros bírságot szabott ki egy nőre, mert nem jelentett be egy almát, amelyet az Egyesült Államokba hozott. A helyzet azonban még rosszabb is lehet: az élelmiszerek bejelentésének elmulasztásáért kiszabható maximális bírság 10 000 dollár.

Kérjük, vegye figyelembe, hogy minden külföldön vásárolt tárgyat be kell jelentenie, függetlenül attól, hogy az Egyesült Államokban marad-e, vagy hazaviszi a hazájába.

Bár a korábban említett vámmentesség minden utazóra vonatkozik, mégis be kell jelentenie mindent, amit külföldön vásárolt, beleértve a műtárgyakat, írószereket, ruhákat és ajándékokat.

A vámnyomtatványon fel kell sorolnia mindent, amit külföldön vásárolt, és meg kell adnia azok pénzbeli értékét. Ezért jó ötlet, hogy hozzon magával nyugtát, különösen a drágább termékek esetében. Ennek hiányában meg kell adnia egy becsült értéket, és remélni, hogy a tisztviselő egyetért önnel.

A vámmentes kiskereskedelmi üzletben vásárolt termékeket is be kell jelenteni.

Csak azért, mert gyorsan vásárolt egy szép ajándékot a családjának az Egyesült Államokban a repülőtér vámmentes boltjában a járat indulása előtt, még nem jelenti azt, hogy nem kell bevallania a vámnyomtatványon, vagy hogy nem kell vámot fizetnie utána, még akkor sem, ha abban az országban, ahol vásárolta, adó- és vámmentes. A CBP honlapja szerint díjat kell fizetnie, ha a vámmentes üzletben vásárolt termékek összértéke meghaladja a személyes mentességet.

Előfordulhat, hogy a vámtisztviselővel meg kell beszélnie az USA-ba behozni kívánt tárgyakat.

Ha Ön például élelmiszert hoz be az Egyesült Államokba a tengerentúlról, előfordulhat, hogy egy vagy több további eljáráson kell keresztülmennie, mielőtt engedélyezik az országba való belépést. A vámtisztviselők például számos további kérdést tehetnek fel Önnek.

Ha az Ön által igénybe vehető mentességnél nagyobb értékű kereskedelmi árut szeretne bevinni az országba, akkor valószínűleg megkérik, hogy menjen el egy pénztárhoz, töltsön ki egy nyilatkozatot, és fizesse meg a szükséges vámokat. A tiltott tárgyakat, beleértve a zöldségeket, gyümölcsöket és vetőmagokat, azonban nagy valószínűséggel elkobozzák.

Bár ezek a további eljárások elég sok időt vehetnek igénybe, ez általában nem jelenti azt, hogy több órán keresztül a repülőtéren tartják Önt – kivéve, ha kereskedelmi termékeket vagy drága árucikkeket hoz be.

A vámtiszt általában nem lesz kicsinyes. Ha az egyéni limitje például 500 dollár, és Ön 520 dollár értékű árut jelent be, akkor jó eséllyel minden további nélkül engedélyezni fogja, hogy folytassa az eljárást. Mindazonáltal mindig készen kell állnia arra, hogy megtegye, amit meg kell tennie, és megfizesse a vonatkozó díjakat.

A hazugság hatalmas büntetést vonhat maga után

Bár a bevallott tárgyak után (viszonylag csekély) díjat kell fizetnie, ha azok együttes értéke meghaladja az Ön által igénybe vehető mentességet, az egész sokkal drágább lehet, ha rajtakapják, hogy nem mindent jelent be, amit be kell. A tárgyak elkobzásának lehetősége mellett jelentős bírságot is fizethet.

Ennél is rosszabb, ha Ön tagja egy megbízható utazási programnak, például a Global Entry-nek, egyetlen hazugság is veszélybe sodorhatja tagságát. E programok követelménye, hogy az utazó a vámáru-nyilatkozatok megtételekor 100%-ban igazat és pontosan nyilatkozzon. A legkisebb szabálysértés is a tagság visszavonását eredményezheti.

Ha elkoboznak valamit, amit elmulasztott bejelenteni a vámáru-nyomtatványon, jogában áll bírósághoz fordulni, hogy visszakapja azt. A legjobb megoldás, ha őszinte lesz, amikor kitölti a vámáru-nyilatkozatot. A vámtisztviselők szó szerint „mindent láttak már”, így nem lehet őket könnyen becsapni.

Ha egy vámtisztviselő megkérdezi Öntől, hogy a tengerentúlon vásárolta-e azt a drága ékszert, és Ön hamisan nemmel válaszol, akkor nemcsak az ékszert veszítheti el, hanem a hamis vallomással bűncselekményt is elkövetett. Míg a tisztviselők megértőek lehetnek, ha valaki nem tudja, hogy milyen kötelezettségei vannak a vámáru-nyilatkozatokkal kapcsolatban, sokkal kevésbé fogják megbocsátani a nyílt hazugságot.

Tippek az amerikai vámnyomtatvány helyes kitöltéséhez

A nyomtatvány kitöltése nem túl bonyolult, feltéve, hogy először meggyőződik arról, hogy megértette, hogyan kell helyesen kitölteni minden egyes részt. Óvatosan érjen el minden egyes követelményt, és ellenőrizze kétszer, mielőtt bármit is írna.

Ne felejtse el, hogy ennek a nyomtatványnak van egy elülső és egy hátsó oldala, és mindkettőt ki kell tölteni. Ha valamiben kétségei vannak, az interneten könnyen találhat mintát a nyomtatványról és a kitöltés módjáról.

A CBP tisztviselője meginterjúvolja Önt, majd ellenőriz mindent, amit a nyomtatványon megadott. Ezután az Ön érkezési dátumát pecsételik rá. Ha bármit firkálnak a nyomtatványra, ne ijedjen meg – ez a szokásos gyakorlat.