Mi az amerikai vám- és határvédelem (CBP)?

Category: CBP szolgáltatások | 0
Mi a CBP?

Az Egyesült Államok Vám- és Határvédelmi Hivatala (CBP) a nemzetközi kereskedelem szabályozásáért és megkönnyítéséért, a behozatali vámok beszedéséért és az amerikai bevándorlási törvények végrehajtásáért felelős szövetségi bűnüldöző szerv.

Mennyi támogatást kap a CBP az amerikai kormánytól?

Az Egyesült Államok vám- és határvédelmét elsősorban a kongresszusi előirányzatokból finanszírozzák. A 2023-as pénzügyi évben az ügynökség költségvetése a Belbiztonsági Minisztérium szerint több mint 17 milliárd dollár.

Hány embert foglalkoztat a CBP?

A CBP az Egyesült Államok legnagyobb bűnüldöző szerve, több mint 60 000 alkalmazottal. A CBP a Belbiztonsági Minisztérium (Department of Homeland Security, DHS) része, és a Bevándorlási és Honosítási Szolgálat (INS) utódja, amely az Igazságügyi Minisztérium része volt.

Mi a CBP története?

Az amerikai vám- és határvédelem gyökerei a köztársaság legkorábbi napjaira nyúlnak vissza. A kongresszus 1789-ben hozta létre először az ügynökséget, amely azóta több névváltoztatáson és átszervezésen ment keresztül. Az ügynökséget jelenlegi formájában 2003-ban hozták létre a belbiztonsági törvény részeként.

Mik a CBP feladatai?

Az amerikai vám- és határvédelem felelős Amerika határainak és belépési kikötőinek védelméért. Ez magában foglalja a beutazók és a szállítmányok ellenőrzését, valamint az emberek és a csempészáruk illegális csempészetének megakadályozását.

A CBP felelős az áruk behozatalára és kivitelére vonatkozó amerikai törvények végrehajtásáért, a behozatali vámok beszedéséért és az amerikai bevándorlási törvények betartatásáért. Az ügynökség más bűnüldöző szervek számára is támogatást és segítséget nyújt a határokon átnyúló bűncselekmények felderítésében.

Milyen kritikák érik a CBP-t a közelmúltban?

Az elmúlt években a CBP-t bírálták az erő alkalmazása, különösen a halálos erő alkalmazása miatt. A CBP-t a fogvatartottakkal való bánásmódja miatt is bírálták, különösen azokkal, akiket hosszabb ideig tartanak fogva a CBP őrizetében.

Milyen hatáskörrel rendelkezik a CBP az ESTA-val kapcsolatban?

A CBP jogosult az ESTA-kérelmek jóváhagyására vagy elutasítására. A jóváhagyott ESTA-t is bármikor visszavonhatják vagy visszavonhatják.

Hogyan kezeli a CBP az ESTA-t?

A CBP az ESTA-t a CBP weboldalán keresztül kezeli. Az ESTA egy ingyenes online alkalmazás, amely lehetővé teszi a jogosult látogatók számára, hogy beutazási engedélyt kérjenek az Egyesült Államokba való beutazáshoz.

Az ESTA egy automatizált rendszer, amely meghatározza, hogy a látogatók jogosultak-e a vízummentességi program keretében az Egyesült Államokba utazni. A jelentkezési folyamat egyszerű és mindössze néhány percet vesz igénybe. A lépéseket az alábbiakban foglaljuk össze:

  • Adja be az online kérelmet, és fizesse be az ESTA kérelmezési díjat.
  • A CBP megvizsgálja az Ön kérelmét, és megállapítja, hogy Ön jogosult-e az Egyesült Államokba utazni.
  • Ha jóváhagyják, elektronikus útlevelét ESTA-engedélyezési számmal látják el.
  • Ha kérelmét elutasítják, akkor az Egyesült Államok nagykövetségén vagy konzulátusán kell vízumot kérnie.

Érvényes útlevéllel és ESTA jóváhagyással kell rendelkeznie, mielőtt felszállhat az USA-ba tartó járatra.

Mi az ESTA?

Az ESTA egy automatizált rendszer, amely meghatározza, hogy a látogatók jogosultak-e a vízummentességi program keretében az Egyesült Államokba utazni. Az ESTA szükséges minden vízummentes utazáshoz az Egyesült Államokba. Az ESTA elsődleges célja a biztonság megerősítése és az USA területén elkövetett terrortámadások megelőzése. Az ESTA jelentősen egyszerűsíti a beutazási folyamatot a jogosult utazók számára.

Az ESTA kérelmezéséhez a kérelmezőknek érvényes útlevéllel és hitel- vagy bankkártyával kell rendelkezniük a kérelmezési díj kifizetéséhez. Az ESTA-kérelmeket általában 72 órán belül feldolgozzák, és a jóváhagyás két évig vagy a kérelmező útlevelének lejártáig érvényes, attól függően, hogy melyik következik be előbb. A jóváhagyott kérelmezők e-mailben kapnak értesítést az ESTA jóváhagyási számukról. Fontos megjegyezni, hogy az ESTA nem garantálja az Egyesült Államokba való belépést. Minden utazót továbbra is ki kell kérdezni a belépési kikötőben.

Hogyan igényelhetem az ESTA-t?

Az ESTA-kérelmezési folyamat egyszerű, és mindössze néhány percet vesz igénybe. A jelentkezéshez meg kell adnia néhány alapvető személyes adatot, például a nevét, címét és születési dátumát. Ezenkívül érvényes útlevéllel is rendelkeznie kell. Miután összegyűjtötte az összes szükséges információt, elkezdheti kitölteni az online jelentkezési lapot. Az egész folyamat néhány perc alatt lezajlik, és Ön megkapja a döntést arról, hogy a kérelmét jóváhagyták-e vagy sem. Ha Ön üzleti vagy turisztikai célból utazik az Egyesült Államokba, az ESTA-engedély szükséges ahhoz, hogy szárazföldi, tengeri vagy légi úton beléphessen az Egyesült Államokba.

Hogyan dolgozza fel a CBP az ESTA-kérelmemet?

Az amerikai vám- és határvédelem (CBP) felelős annak megállapításáért, hogy egy külföldi állampolgár jogosult-e belépni az Egyesült Államokba. Amikor Ön ESTA-engedélyt kér, a CBP megvizsgálja a kérelmét és az azt alátámasztó dokumentumokat, hogy megállapítsa, megfelel-e a beutazási követelményeknek. Ha a CBP úgy ítéli meg, hogy Ön nem jogosult az Egyesült Államokba utazni, az ESTA-kérelmet elutasítják. Ön azonban jogosult lehet vízumkérelem benyújtására.