Szükségem van ESTA-ra az Egyesült Államokon való átutazáshoz?

Category: ESTA követelmények | 0
ESTA vagy Visa Transit USA

Jóváhagyott ESTA-ra van szükség, ha Ön a vízummentességet élvező országok(VWP) egyikéből származik, és az Egyesült Államokba szeretne utazni. Ugyanez a szabály vonatkozik az USA-n belüli átszállás vagy tranzit esetén is.

A hivatalos ESTA-kérelemben meg kell adnia az Amerikai Vám- és Határvédelmi Ügynökség(CBP) által kért információkat. Az egész folyamat online elvégezhető, és a döntés perceken belül megszülethet – kivéve, ha a hatóságok további információkat vagy dokumentumokat kérnek.

Az amerikai vám- és határvédelmi hivatal szerint azok a látogatók, akik egy másik országba tartó útjuk során az adott ország valamelyik repülőterén kívánnak átszállni, az USA-ba irányuló (rövid távú) bevándorlóknak minősülnek.

Az ESTA fontos szerepet játszik abban is, hogy megakadályozza, hogy a gyanús személyek más országba való utazásuk során az Egyesült Államokat megállóként használják. Az Egyesült Államok a múltban több olyan terrortámadás célpontja volt, amely emberéleteket követelt. Az amerikai kormány erre a biztonsági intézkedések megerősítésével reagált, és a válaszlépés részét képezi az ESTA-engedély megkövetelése azoktól az emberektől, akik más célállomásra tartanak.

Ne felejtse el tehát jóval az utazás megkezdése előtt igényelni az ESTA-t.

Mi a helyzet a kisbabámmal és az óvodáskorú gyerekekkel? Szükségük van ESTA-ra is?

Az arra vonatkozó szokásos szabályok, hogy kinek kell ESTA-t kérelmeznie, életkortól függetlenül minden tranzitutasra is vonatkoznak. Ez azt jelenti, hogy az utazócsoport minden egyes tagjának, aki az Egyesült Államokon keresztül akar átutazni, kérelmeznie kell. Még a csecsemőknek és az óvodáskorú gyermekeknek is rendelkezniük kell ESTA-val.

Mivel az ESTA-kérelem benyújtása után néhány napba is beletelhet, mire visszaigazolást kap az átvilágítás eredményéről, a legjobb megoldás, ha minél korábban benyújtja a kérelmet, lehetőleg abban a pillanatban, amikor úgy dönt, hogy az Egyesült Államokat tranzitra vagy átszállásra használja egy másik országba tartó útja során.

Ha a csoport minden tagjára nem igényel ESTA-engedélyt a megadott időpontig, előfordulhat, hogy nem szállhatnak fel a járatra vagy nem léphetnek be az Egyesült Államokba. Ezért javasoljuk, hogy jóval a tervezett indulás előtt ellenőrizze az összes úti célt, járatszámot és repülőteret, ahová átszállni szándékozik.

Mi a különbség az átszállás, a tranzit és a stopover/layover között?

Azok a látogatók, akik az Egyesült Államokat átszállási célállomásként kívánják használni, jellemzően a következő esetekben teszik ezt: átszállás, tranzit, illetve megálló vagy átszállás. Az alábbiakban ismertetjük az e kifejezések közötti különbségeket.

Transzfer

Ez a kifejezés arra utal, amikor valaki járatot vált. Az átszállás és az átszállás közötti különbség főként abban rejlik, hogy ugyanazzal vagy egy másik repülőgéppel utazik-e tovább a végső célállomásra. Ha Ön egy másik repülőgéppel folytatja útját, a hatóságok az átszállás kifejezést használják.

Az átszállás során előfordulhat, hogy például a repülőtér egy másik részébe vagy akár egy másik terminálba kell mennie. Bizonyos esetekben akár új beszállókártyára is szükség lehet az új repülőgépre való felszállás előtt.

Tranzit

A tranzit kifejezés egy megállásra utal, miközben Ön úton van valahová máshová. Főleg olyan helyzetek leírására használják, amikor a repülőgépnek le kell szállnia egy amerikai repülőtéren, miközben máshová tart, hogy feltöltse az élelmiszer- és üzemanyagkészleteket. Ezután ugyanaz a repülőgép folytatja útját a következő célállomás felé.

Az esetek többségében a repülőgép egy-két órát marad a repülőtéren, míg az utasok vagy a gépben maradnak, vagy arra kérik őket, hogy költözzenek át a repülőtér tranzittermébe.

A tranzit során a repülőgép belsejét általában megtisztítják. Ha arra kérik, hogy menjen az átszálló részlegbe, győződjön meg arról, hogy minden olyan holmiját, amelyet az ülés zsebeiben vagy a lábai körül tárolt, kivette, és a fej feletti rekeszben helyezte el. Győződjön meg arról is, hogy fontos dokumentumokat, például útlevelet és drága tárgyakat, például fényképezőgépet is visz magával.

A tranzit során a repülőtér személyzete általában tranzitkártyát ad Önnek. Győződjön meg róla, hogy ezt nem veszíti el.

Megálló vagy átszállás

Ezek a kifejezések arra vonatkoznak, amikor a repülőgép 24 órán át vagy annál hosszabb ideig marad egy adott repülőtéren, miközben egy másik célállomás felé tart. Mindkét kifejezést használják a brit és az amerikai angolban.

Bár a stopover kifejezés néha 24 óránál rövidebb tartózkodásra utal, általában 24 óránál hosszabb tartózkodásra utal.

Melyek az amerikai tranzitvízumok különböző típusai?

Ha Ön nem a vízummentességi programban (VWP) részt vevő országok egyikéből származik, természetesen nem igényelhet ESTA-t. Az alábbiakban bemutatjuk a különböző típusú tranzitvízumokat, amelyeket akkor igényelhet, ha az Egyesült Államokon keresztül szeretne átutazni máshová tartó útja során. A C1 a legelterjedtebb lehetőség.

Általános tranzitvízum (C1)

Ez az ajánlott tranzitvízum, ha Ön nem amerikai állampolgár, és a végső célállomása felé vezető úton áthalad az adott országon.

C2 vízum

Ez egy tranzitvízum, amely nem amerikai állampolgároknak szól, akik az ENSZ (Egyesült Nemzetek Szervezete) New York-i székhelyére tartanak. Ez a megfelelő vízum az ENSZ tisztviselői számára is, akik az Egyesült Államokon keresztül utaznak át egy másik célállomásra. Ezt a vízumot csak akkor lehet kérelmezni, ha az Egyesült Nemzetek Szervezete vagy egy hasonló külföldi misszió petíciót vagy kérelmet juttatott el az Egyesült Államok legközelebbi nagykövetségére.

C3 vízum

Ez a megfelelő vízum olyan külföldi kormányok tisztviselői számára, akik a célállomásuk felé tartó utazásuk során az Egyesült Államokban tartózkodnak. Az utazásuk célja munkahelyi vagy kormányzati tevékenység kell, hogy legyen.

Az amerikai tranzitvízum iránti kérelem benyújtásakor követendő lépések

  • Küldje be online a DS-160-as űrlapot az előzetes szűrési folyamat megkezdéséhez – Ezzel kell megerősíteni, hogy Ön jogosult a vízumra. A folyamat teljes mértékben online zajlik, és mindenkinek, aki nem bevándorló vízumot igényel az USA konzulátusának/ nagykövetségének irodájában, beleértve az óvodáskorú gyermekeket és csecsemőket is. Utóbbiak esetében a kérelmet a szülőnek vagy a család képviselőjének kell benyújtania, ha együtt, családként tervezik az Egyesült Államokban való életüket.
  • Fizesse be az amerikai tranzitvízum kérelmezésének megfelelő díját – ez jelenleg 185 dollár. Jegyezze fel a képernyőn megjelenő fizetési hivatkozást, és ellenőrizze, hogy kapott-e visszaigazolást e-mailben, mivel erre a hivatkozásra ismét szüksége lesz. A C2 vagy C3 vízum díja eltérő lehet, és egyéb költségek is felmerülhetnek.
  • Szervezzen interjút az USA konzulátusának/főkövetségének irodáiban – A szükséges befizetés után folytassa az interjú megszervezésével – de vegye fel velük a kapcsolatot az időpont előtt, mert előfordulhat, hogy a városban vagy az országban, ahol éppen tartózkodik, nem állnak rendelkezésre interjúlehetőségek.
  • Készítse elő a szükséges dokumentumokat az interjú előtt – A nagykövetségi időpontfoglaláskor megkérik, hogy készítsen elő és hozzon magával számos dokumentumot a megbeszélt időpontra. Azt is ki kell választania, hogy milyen módon szeretné megkapni az útlevelét, miután a kérelmét feldolgozták.
  • Részt vesz a találkozón – A kitűzött időpontban részt kell vennie az amerikai konzuli tisztviselővel folytatott interjún az USA konzulátusának/generális nagykövetségének irodájában. Számos kérdést fognak feltenni Önnek az Egyesült Államokban tett rövid látogatásának jellegével kapcsolatban, még akkor is, ha az átutazásról van szó. Az interjú nem tarthat tovább 60 percnél, azonban további időre lehet szükség, ha a biztonsági sorok hosszúak az amerikai nagykövetségre való belépéshez.

A fenti lépések elvégzése után általában 3-5 munkanapon belül megkapja a jóváhagyott vízumot az útlevelében, a kérelmezési űrlapon kiválasztott módszerrel.

Források

https://uk.usembassy.gov/visas/visa-waiver-program/transit/